خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناامنى مانع سرمايه گذارى تاجران در غزنى است

ناامنى مانع سرمايه گذارى تاجران در غزنى است

Nov 02, 2016 - 16:28

غزنى (پژواک، ١٢عقرب٩٥): شمارى از تاجران غزنى مى گويند که در نتيجۀ نا امنى ها نمى توانند در اين ولايت سرمايه گذارى کنند؛ اما مقامات مى گويند که براى تامين امنيت تاجران آمادگى دارند.

عبدالرحمن يکى از تاجران ملى غزنى، امروز(١٢عقرب) به آژانس خبرى پژواک گفت که اخيراً نا امنى ها در اين ولايت افزايش يافته است.

موصوف افزود علاوه بر نا امنى، بعضى عوامل ديگر نيز باعث شده که تاجران به سرمايه گذارى در اين ولايت علاقمندى نشان ندهند.

او گفت: "از سوى افراد ناشناس، به تاجران در غزنى اخطار داده مى شود که فرزندان شان اختطاف خواهند شد؛ اين ولايت ميدان هوايى ندارد، برق ندارد، پس تاجران چطور به سرمايه گذارى علاقمندى نشان دهند."

به گفتۀ موصوف، حالا امور تجارتى خود را در غزنى متوقف کرده و بجاى آن در کابل، هرات و مزارشريف سرمايه گذارى را آغاز نموده اند.

محمد عالم احمدى يکى از تاجران ديگر به پژواک گفت: "وضعيت غزنى به هيچ صورت خوب نيست، همه کاروبارم در هرات است؛ اما اگر وضعيت درغزنى بهبود يابد، حاضراستم که کاروبار خود را به اين ولايت انتقال دهم."

به گفتۀ او، شاهراه کابل- غزنى، به حدى نا امن شده که مردم عام نيز به آرامى رفت و آمد کرده نمى توانند.

موصوف تاکيد کرد که ارگان هاى مربوطه، بايد اقدامات جدى براى حفظ جان و مال تاجران انجام دهند.

او افزود که اگر زمينۀ سرمايه گذارى در غزنى مساعد گردد، در اين صورت به  شمار زيادى از باشندگان غزنى، زمينۀ کار مساعد خواهد شد.

اما محمد کاظم باشندۀ شهر غزنى گفت که فعلاً وضعيت امنيتى در شهر بهتر گرديده، تاجران بايد در اين شهر سرمايه گذارى نمايند.

او گفت: "درست است که برق و پارک صنعتى نيست؛ اما وضعيت امنيتى شهر بد نيست، امکان دارد که بعضى اشخاص سرمايه گذارى نمايند."

عبدالمتين قلندرى مسوول اتاق تجارت غزنى، در مورد اين موضوع گفت که مانند ولايات ديگر، در اين ولايت نيز سرمايه گذارى صورت نگرفته است.

موصوف هر چند موجوديت مشکلات در غزنى را تاييد کرد؛ اما گفت: "با تاجران صحبت کردم تا در اين ولايت سرمايه گذارى نمايند و آنها نيز گفته اند که در صورت حل مشکلات شان، به سرمايه گذارى در اين ولايت آمادگى دارند."

موصوف نيز تاکيد کرد که مقامات غزنى، بايد زمينه براى سرمايه گذارى را در اين ولايت مساعد نمايند.

از سوى ديگر، عبدالکريم متين والى غزنى گفت که نقشه و بعضى کارهاى ديگر ساخت پارک هاى صنعتى در اين ولايت، تکميل گرديده است.

به گفتۀ او، پارک هاى صنعتى در آينده با تاجران توزيع خواهد شد.

او افزود: "در مورد سرمايه گذارى هاى خارجى و برق غزنى، با مقامات حکومت صحبت کردم و آنها نيز تعهد همکارى داده اند."

موصوف ابراز اميدوارى نمود که با تکميل شدن کارهاى مذکور، تاجران نيز در غزنى سرمايه گذارى خواهند کرد و زمينۀ کار به مردم مساعد خواهد گرديد.

 مل پاسوال امين الله امرخيل قوماندان امنيۀ غزنى، به پژواک گفت که در شش ماه گذشته، اکثريت افرادى بازداشت شده اند که فرزندان تاجران را اختطاف مى کردند و يا هم باعث ايجاد مشکلات ديگر به آنها مى شدند.

به گفتۀ او، اگر تاجران در اين ولايت سرمايه گذارى نمايند، آنها براى تامين امنيت آنها آماده اند.

غزنى، يکى از ولاياتى است که تاکنون کدام فابريکه اى در آن به فعاليت آغاز نکرده و نه هم کدام سرمايه گذارى بزرگ در آن صورت گرفته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement