خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اکثر مردم غزنى از ترس ويروس کانگو گوشت نمى خورند

صحت

آرشيف

فيچرها

آرشيف

اکثر مردم غزنى از ترس ويروس کانگو گوشت نمى خورند

Oct 23, 2016 - 13:37

شهرغزنى(پژواک، ٢ عقرب ٩٥): شمار زيادى از مردم غزنى، با پيدا شدن مريضى کانگو دراين ولايت؛ از خوردن ماست، شير و گوشت خوددارى مى کنند.

اخيراً در پهلوى چند ولايت ديگر کشور، در غزنى نيز شش تن در نتيجۀ مريضى کشندۀ کانگو، جان باخته و هنوزهم دو باشندۀ اين ولايت که به مريضى کانگو مبتلا شده اند، در شفاخانۀ انتانى کابل بستر اند.

جان محمد یکی از قصابان غزنى، امروز(دوم عقرب) در مورد اين موضوع، به آژانس خبرى پژواک گفت که اخيراً مردم از بابت مريضى کانگو نگران اند.

او افزود: "قبلاً روزانه سه تا چهار گوسفند را قصابى مى کرد و گوشت آن را مى فروخت؛ اما حالا روزانه حتى يک سير گوشت نيز فروخته نمى شود.

موصوف از مقامات مربوطه خواست که راه حلى براى مشکلات يادشده، جستجو نمايند تا آنها نيز با تاوان مواجه نشوند.

محمد ابراهيم باشندۀ شهر غزنى نيز به پژواک گفت که حالا مردم علاوه بر گوشت، از خوردن ماست و شير نيز خوددارى مى کنند.

او افزود: "گوشت چه، که مردم حالا از خوردن شير و ماست نيز توبه کرده؛ همۀ آنها ترس دارند که به مريضى کانگو مبتلا نشوند."

احمدضياء باشندۀ ولسوالى اندر غزنى به پژواک گفت: "مردم از کانگو زياد مى ترسند، چند روز قبل به يک عروسى رفته بودم، مردم در عروسى گوشت نمى خوردند و ترس داشتند که به کانگو مبتلا نشوند."

ضياءگل اسفنده يى رييس صحت عامۀ غزنى گفت که مريضى کانگو، از طريق ماست  و گوشت سرايت نمى کند.

او گفت: "کانگو يک مريضى خطرناک است؛ اما ويروس آن در ٨٠ درجه گرمى و ٨ درجه سردى از بين مى رود، گوشت پخته در صد درجه حرارت پخته مى شود، پس مردم نبايد نگرانى داشته باشند؛ اما گوشت را بايد به شکل درست پخته کنند."

اسفنده يى افزود که وزارت صحت عامه تلاش دارد تا يک راه حل اساسى براى از بين بردن اين مريضى جستجو نمايد؛ اما تا آن زمان، بايد مردم غزنى احتياط نمايند.

داکترمحمد حسين عرفانى داکتر بخش داخلۀ شفاخانۀ ولايتى غزنى، به پژواک گفت که اين مريضى، توسط يک خزندۀ موسوم به (کنه) از شخص مريض به شخص سالم، از طريق دادن خون و روابط بدنى انتقال مى گردد.

به اساس معلومات او، نشانه هاى عمدۀ اين مريضى عبارت از تب شديد، جارى شدن آب از چشم و بينى، درد عضلات و پيدا شدن زخم سرخ بالاى پوست مى باشد.

داکتر عرفانى افزود که اين مريضى، در اوايل قابل تداوى است و اگر در هر شخص علايم يادشده ديده شود، بايد به زودى به داکتر مراجعه نمايد.

 او گفت: "اگر اين مريضى در گوشت حيوان باشد، بايد که گوشت آن به شکل خوب پخته شود."

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، مريضى مذکور امسال در ١٤ ولايت افغانستان مشاهده شده است.

قابل ذکر است که امسال ٥٣ واقعۀ مثبت در ولايت هرات ثبت گرديده است.

ويروس کانگو، به نام "کريميا کانگو هيمور ايتيک فيور" ياد مى شود که براى بار اول در سال ١٩٤٤ ميلادى، در جزيرۀ کريمياى کشور اوکراين ديده شد و بعداً در کشور کانگو، انتشار يافت که در نتيجۀ آن، تاکنون هزاران تن جان باخته اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement